Sitemiz
Site İstatistikleri
Online: 1
Bugün Tekil: 47
Dün Tekil: 48
Toplam: 296977
IP: 23.21.4.239
Dislektik Ünlüler

Ampulü, telgrafı, mikrofonu icat eden;

Thomas Edison

yetenekli bir bilim adamı ve mucittir.

Okul başarısı düşüktü, matematik notları çok düşüktü, konsantre olamazdı, konuşmakta güçlük çekerdi. Aslında zeki bir çocuk olmasına rağmen okul performansı kötüydü. 12 yaşındayken okuldan atıldı. Annesi oğlunun eğitimine evde devam etti.

Elektrik konusuna özel ilgisi olan Thomas bu alandaki gelişmeleri hep takip etti. Çok çalışmaya inandı ve hayatı boyunca telgraf, mikrofon, elektrik ampulü, bugünkü televizyonun temeli olan tüp, sinema oynatıcısı gibi binden fazla icat yaptı.

Bir dislektik olan Thomas Edison kendisiyle ilgili şöyle demişti:

Öğretmenlerim ahmak, babam aptal olduğumu söylerdi. Ben ise daima kalın kafalı olduğumu düşünürdüm

 


Günümüzde uzaya turist götüren hava yolu şirketini kuran;

Richard Branson

Virgin grubunun kurucusu ve başkanıdır.

Richard Branson için okul bir kabustu. Notlarına bakıldığında geleceğinin hiç de parlak olmayacağı belli oluyordu. Richard dislektik olduğu için utanıyordu. Öğretmenleri onun ne kadar zeki ve iletişim gücünün ne kadar yüksek olduğunu göremiyorlardı. Bir arkadaşıyla gazete çıkarmaya başladıktan sonra insanlarla iletişim ve insanların duygularını sezebilmek konusundaki yetenekleri ortaya çıkmış oldu. Ve başarıyı tattıktan ve kendine inandıktan sonra Richard bir daha hiç başarısızlık yaşamadı.

Disleksinin yarattığı tüm zorluklara rağmen Richard Branson içindeki gizli yeteneğe odaklanarak başarılı olmuştur.

 


Pablo Picasso

Dislektik olduğu için okul hayatı çok zor geçti ve okuldan aldığı eğitimden hiçbir zaman yarar görmedi.

Harfleri ve sayıları tanımakta güçlük çekerdi. Ergenlik yıllarına kadar okumayı sökemedi. Babası resim öğretmeniydi ve oğlunu sanat konusunda cesaretlendiren o oldu. İnanılmaz yeteneği olan Pablo insanların nasıl görünmek istediğini ve diğerlerinin onları nasıl gördüğü algısını geliştirdi ve resimlerine yansıttı.

Resimleriyle düşüncenin gücünü, işlenmemiş duyguyu ve insan ruhunun yaratıcılığını gösterdi. Üretken ressamın birkaç ünlü eseri "Avigo'nun genç kadınları", "Gitarla yaşlı adam", "Guernica"dır.

Kendisi şöyle demişti:

"Resim yapmak günlük tutmanın farklı bir yoludur."

 


Leonardo Da Vinci

Notlarını tersten, ayna hayali ve sağdan sola doğru yazardı. Yazısı çok karmaşık görünürdü. Ayrıntılı ve kusursuz çizimleriyle eserlerinde yaratıcı dehasını göstermiştir.

 

 

 

 

 

 


Jey Leno

Hafif dislektik olan Jay'in ders notları her zaman zayıftı. Ama o çok azimliydi. Düşük notlarına rağmen Boston'daki Emerson Üniversitesi'ne girmeyi kafasına koymuştu. İlk başvurusunda notları düşük olduğu için kabul edilmedi. Hırslanan Jay haftada beş gün, günde 12 saat başvuru bürosunun önünde bekledi ve sonunda kabul edildi.

Jay, disleksinin komedide ve tüm hayatında başarılı olmasını sağladığına inanıyor.